A számítógép használata vakon – első rész: bevezető

A számítógép, sőt maga az informatika évről évre válik egyre nélkülözhetetlenebbé szinte mindenki számára. Az internetre csatlakoztatható eszközökkel olvassuk el a napi legfrissebb híreket, ezek segítségével kommunikálhatunk ismerőseinkkel, hallgathatunk zenét, nézhetünk videókat, sőt sokan már a számlák befizetését is az online bankrendszeren keresztül intézik.
Hogy ez hosszabb távon jó-e vagy sem, illetve hogy az internet ilyen módon történő elhatalmasodása milyen biztonsági kockázatokat jelent, arra nem mi vagyunk hivatottak válaszolni, ellenben szeretnénk mindenkivel megismertetni azokat a lehetőségeket, amelyekkel látássérülten is élhet.
Kezdőknek szánt cikksorozatunk első részében néhány alapvető információval ismerkedünk meg.

Ma már egyáltalán nem lehetetlen vakon újságot olvasni, a számítógépen keresztül beszélgetni, sőt akár vásárolhatunk is az interneten. Mindezek megvalósításához viszont szükség van némi információgyűjtésre, lelkesedésre, egy kis gyakorlásra, illetve arra, hogy soha ne féljünk kérdezni.
Ezen cikkünkben áttekintünk néhány alapfogalmat, és megnézzük, milyen lehetőségeink vannak a számítógép használatára látás hiányában.

Alapesetben a számítógépünket egérrel és billentyűzettel vezéreljük. Segítségünkre vannak ebben a szépen megrajzolt ikonok, a mozdulatokkal történő irányítás pedig teljesen kézenfekvő annak, aki a képernyőt jól látja. Ám mi történik olyankor, ha bármilyen okból kifolyólag úgy szeretnénk használni a számítógépet, hogy nem vagyunk képesek a monitorról olvasni?

A képernyőolvasó program

A beszélő számítógép sem egy tudományos fantasztikum. Persze nem olyan megvalósításra kell gondolni, mint amilyet a Knight Rider sorozatban látott legendás autó kapcsán nézhettünk a tévében, cseverészni egyelőre nem fogunk a számítógépünkkel, arra viszont képessé tehetjük egész könnyedén, hogy felolvassa nekünk a képernyő tartalmát. A látás helyett tehát ilyenkor a hallásunkra hagyatkozunk a gép használata közben. Ily módon, némi tapasztalatszerzést követően, majdnem mindarra képesek leszünk puszta hallással és billentyűzettel, mint amire képesek lennénk látva és egér használatával.

A képernyőolvasó programot egész egyszerűen a számítógépünkre kell telepíteni. Nincs szükség tehát speciális számítógépet vásárolni, megfelelhet tehát az otthoni vagy a munkahelyi gép is, amennyiben képes hangot lejátszani.
Mint ahogy általában, itt is legtöbbször Windows operációs rendszer alatt használjuk a képernyőolvasót, így ebben a cikkben most ezzel foglalkozunk, noha léteznek alternatívák más operációs rendszerekre is, itt viszont elsősorban most a kezdő felhasználókra fókuszálnánk.
Adott tehát a számítógépünk, amelyen Windows XP, Vista vagy Windows 7 fut, a képernyőjét nem látjuk, ellenben szeretnénk használni.
Mit tegyünk?

A képernyőolvasók telepítése

A Magyarországon élő látássérült felhasználók alapvetően két képernyőolvasót használnak Windows alatt. Az egyik a szélesebb körben elterjedt Jaws for Windows (röviden: Jaws), a másik pedig egy frissebb, fiatalabb, de fejlődő alternatívája, amelyet a fejlesztők NVDA-nak neveztek el.
Noha mindkét program a képernyő felolvasására specializálódott, alapvető különbségek vannak kettejük között.
A Jaws, mivel fejlesztése jónéhány éve tart már, és Magyarországon 2004 óta lehet beszerezni, kiforrottabb, sok funkcióval rendelkezik, viszont alapvetően kereskedelmi szoftver, azaz a használatáért hivatalosan fizetni kell. Lehetőségünk van egy úgynevezett demó, azaz kipróbálásra szánt verziót letölteni, ez azonban a gép elindítását követő negyven percig használható csak, az újbóli használathoz újra kell indítanunk a számítógépet. Lényegében tehát negyven percenként újra kell indítanunk a pc-t, ha demó Jaws-t használunk.
A programot lehetőség van megvásárolni, illetve időnként pályázni rá, s persze az internet vívmányaiból adódóan vannak legalitásukban vitatott módszerek is, ezekre viszont nem áll módunkban itt kitérni.
Aki szeretné kipróbálni a Jaws-t, letöltheti a hivatalos magyar forgalmazó, az
Informatika a Látássérültekért Alapítvány honlapjáról.

Az NVDA egy későbbi fejlesztés, némileg kevesebb funkcióval, más beszédhanggal, és egy hangyányit nehezebb használhatósággal, ellenben a program mindenki számára ingyenes, egy rövid letöltési folyamatot követően már használhatjuk is.
Aki szeretné kipróbálni, letöltheti a magyar nyelvű oldalról, amelyet a www.nvda.hu címen érhet el.

Az alapoktól kezdve

Ha van egy működő képernyőolvasónk a számítógépünkön, semmi más dolgunk nincs, mint használni azt, a dolog legnehezebb, de egyben legérdekesebb része viszont pont ez. Az alábbiakban néhány nagyon alapvető parancsot nézünk meg, amelyek segítségével néhány alapvető dolgot kipróbálhatunk.

Mozgás az elemek között

Az egér használata a legtöbb esetben mellőzendő, viszont a mappákban, asztalon, menükben történő mozgáshoz használhatjuk a nyílbillentyűket. Egy menüelemet, asztali ikont, fájlt vagy mappát pedig az enter billentyűvel aktiválhatunk, ez helyettesíti a legtöbb esetben az egérrel történő dupla klikkelést.
Mozgáshoz használható még a tabulátor gomb, ilyenkor egy másik objektumra ugorhatunk, például egy adott ablakban a gombok között sokszor a tabbal tudunk váltani.

Szövegekben való mozgáskor egy kissé más a helyzet. Ekkor a fel és a le nyíllal soronként tudunk lépkedni a dokumentumokban, a jobbra és balra nyíllal pedig az adott sorban karakterenként léptetünk.
Táblázatok esetén pedig soronként a le és a fel, oszloponként pedig a jobbra és balra nyilakkal haladhatunk.

Hogyan álljunk neki valaminek kezdőként?

Megfelelő információk hiányában sehogy. A számítógépen rengeteg dolgot lehet művelni, és ne féljünk olvasgatni, de tegyünk mindent a maga idejében.
Nem kompetenciánk univerzális tanácsokat adni, mert kezdő felhasználók esetén szinte minden számít: a gépen lévő szoftverek, az aktív beállítások, illetve egyéb dolgok, mint például a használatban lévő operációs rendszer és annak beállított tulajdonságai.
Cikksorozatunk következő részeiben ugyan megpróbálunk egy mindenki számára használható információ-gyűjteményt prezentálni a böngészésről, e-mailezésről és néhány hasonló műveletről, viszont az abszolut kezdő felhasználók mellé el fog kelni némi segítség a folyamatok elsajátítása közepette. Ezért is helyezünk hatalmas hangsúlyt az itt történő interakcióra.
Cikkünk alján a hozzászólás funkciót használván bárki kérdezhet, akinek a témába vágó kérdése van, s valaki mindig lesz, aki hathatós segítséget nyújt.
Így tehát, amennyiben most ismerkedünk a képernyőolvasóval, próbáljuk meg felfedezni, mire is jó, olvasgassuk a súgót, vagy kérdezzünk itt.

A kommentekből pedig reményeink szerint kiderül, milyen irányba haladjon tovább kezdőknek szánt cikksorozatunk, mire kíváncsiak a felhasználók, és miben tudunk a leghatékonyabban segíteni.

Kategória: Kezdőknek | A közvetlen link.

A számítógép használata vakon – első rész: bevezető bejegyzéshez 1 hozzászólás

  1. Zsolt szerint:

    A számítógép vakos használatára készült egy ECDL tananyag, mely 5 modult lefed. Az anyagot még Herczeg Lajos írta és az infoalap.hu oldalról lehet letölteni. Az anyagot nagyon sok helyen használják, még külföldön is. Úgy tudom hamarosan ki fog jönni egy újabb változat belölle.

Véleményed vagy tapasztalatod van a témával kapcsolatban? Itt leírhatod!

Az e-mail címek rejtve maradnak. A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük

*

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>