Apple earpods: Almát a fülbe!

Ha rendelkezünk az almás cég valamely mobil termékével, és megelégedéssel használjuk, akkor előbb-utóbb felmerülhet bennünk a különféle kiegészítők vásárlásának gondolata. Az első kiszemeltek között szinte biztosan egy jó minőségű, és számunkra megfelelő fülhallgató fog szerepelni. Ezen cikk alanya több szempontból is előnyös választás lehet az iPhone, iPad, és iPod tulajdonosok számára. Hogy miért? Cikkünkből kiderül!

A mobil eszközök elengedhetetlen tartozéka a fülhallgató. Ezzel azt hiszem mindenki egyetért. A zenéket, vagy különféle hang, és videó anyagokat mindenki előszeretettel hallgatja/nézi/élvezi a telefonján/tabletjén.
Tehát egy füles sok esetben igencsak hasznos tud lenni, pl. zajos, zsúfolt környezetben, vagy csak ha a buszon utazunk, vagy épp nem szeretnénk hogy a környezetünkben más is hallja, hogy mit is művelünk i eszközünkön, vagy csak ha épp csendes magányunkba mélyedve szeretnénk meghallgatni kedvenc zenénket. Egyszóval tényleg igencsak javallott rendelkezni egy használható darabbal.
Ha már megvan az ok, és ebből kifolyólag az elhatározás is, hogy beruházunk egyre, akkor bele is vethetjük magunkat a különféle gyártóknak köszönhetően hatalmas kínálat szemezgetésébe. Apple eszköz tulajdonosként két irányba indulhatunk: Vagy egy sima „hagyományos” fülhallgatót választunk, vagy egy kimondott Apple termékekhez szánt headsetet. Mert bizony az utóbbi egy külön termékkategóriát képvisel, és rengeteg gyártó kínálatában találunk 1 vagy több kimondottan apple eszközökhöz tervezett headsetet. Itt azért jegyezzük meg, hogy manapság már inkább az a bevett szokás a gyártók részéről, hogy 1-1 fülhallgatójukat (vagy éppen fejhallgatójukat) ellátják mikrofon+távirányító párossal, plusz egy valamiféle “i” utótaggal, és a szóban forgó füles máris apple headsetté avanzsált.
Fontos továbbá, hogy az Apple „trükközik” a jack dugó lábkiosztásával. Ez a hétköznapi ember számára annyit jelent, hogy nem minden hagyományos fülhallgató fog működni az iOS-t futtató eszközével az említett „trükközés” miatt. Így ha ilyen fülesben gondolkozunk feltétlen nézzünk utána, hogy biztosan használható-e Apple termékkel! Sajnos az apple headsetek esetében is számolnunk kell hasonló jellegű problémával, de itt fordított helyzet áll elő, és valószínűleg a távirányító nem fog megfelelően működni, ha megpróbálkozunk egy apple headset használatával pl. egy androidos telefonon! Ezért az esetleges bosszúságok elkerülése végett Iphone – és az összes iOS eszköz – esetében vagy egy kimondott apple termékek mellé szánt headsetet, vagy egy apple-termék kompatibilis hagyományos fülhallgatót használjunk, egyéb mobil termékekhez pedig ne válasszunk kimondott almás füleseket!
Egy sima fülhallgató kiválasztásának menetét úgy gondolom nem kell magyarázni, ki-ki márka, hangzás, vagy egyéb preferencia alapján megtalálhatja a számára megfelelő fülhallgatót. Amennyiben azonban egy headsetet választunk, gazdagabbak leszünk néhány kimondottan hasznos, és nem utolsó sorban kényelmes extra funkcióval.
A headsetek annyiban nyújtanak többet egy hagyományos fülhallgatónál, hogy van rajtuk egy vezetékre helyezett távirányító és mikrofon páros. Szinte minden féle-fajta telefonhoz kapni headsetet, azonban némelyiken csupán mikrofon, és egy hívásfogadásra/befejezésre alkalmas gomb található, némelyen ez meg van toldva egy hangerőszabályzóval, és a legjobban felszerelteken a zeneszámok léptetésére, tekerésére és lejátszására/leállítására is van lehetőség.
Az apple eszközök mellé szánt headsetek rendelkeznek az összes imént említett képességgel, ami azt jelenti, hogy tudunk velük telefonálni a távirányítóba épített mikrofon segítségével (nyilván csak Iphone esetében), és a 3 rendelkezésünkre álló gomb (volume +, play/pause, volume -) segítségével az összes felsorolt funkció előcsalogatható. Azonban a funkcionalitást meg is kell fizetnünk, így sajnos elmondható ezekről a produktumokról, hogy drágábbak sima fülhallgatóként funkcionáló társaiknál, az esetek igen nagy százalékában jelentősen is. Az imént leírt dolgok a fejhallgatókra nézve is ugyanúgy relevánsak, tehát ha valaki a fejhallgatókat preferálja a fülhallgatókkal szemben, a fentebb leírtak tudatában egy jóval szűkösebb kínálatban ugyan, de ő is megtalálhatja a számítását!
Cikkünk alanya az egyik legkedvezőbb áron beszerezhető apple headset, elsősorban iPhone mellé, hivatalos nevén Apple Earpods. Az Iphone 5-el azonos időben jelent meg, így akik újonnan vásárolnak 5-ös, vagy annál újabb Iphone-t (5s, vagy 5C) azok a készülékük mellé ezt kapják gyári tartozékként. Akinek régebbi generációs Iphone-ja van, nagyjából 8-9 ezer forint körül szerezheti be, ami nem éppen a legolcsóbb ár, de ha valaki utánanéz az apple headsetek anyagi vonzatának, tapasztalni fogja, hogy gyakorlatilag ez az egyik, ha nem a legolcsóbb alternatíva. Továbbá van még 1 fontos tulajdonsága, ami kiemeli a sokaságból: Nem „agyba dugós” vagy más néven „in-ear” kialakítású. Ez sokaknak lehet örömhír, mert rengetegen vannak akik nem szívlelik a hallójáratba dugható kialakítást, látássérültek között különösen, és sajnos ma már egyre kevesebb ilyen fajtájú minőségi fülhallgató kapható. Egy bizonyos árkategória után, – nagyjából 10 ezer forint felett – ahol a minőségibb darabok kezdődnek, gyakorlatilag nem is találkozunk az „agyba dugóson” kívül mással.
Az earpods küllemét tekintve igényes kialakításról beszélhetünk. Fényes „lakkozott” hatást keltő fehér, de minőségi műanyagból készült, mindenhol lekerekített házba burkolták az aprócska hangszórókat. Amik egyébként – a gyártó állítása szerint – időjárás, és izzadságállóak, és speciálisan az emberi fülnek megfelelően lettek kialakítva. Tény, hogy a kényelemmel nincs is gond, és a fülben is biztosan ülnek – legalábbis szerintem -. Ezeket tartós, 1,395 m hosszúságú, szintén fehér színű, és megfelelő borítású, továbbá a 3 végpontnál megfelelő védelmet biztosító – a vezeték esetleges megtörése ellen – plusz gumi borítással rendelkező kábel köti össze a nem L alakú jack dugóval, melynek vége egyébként nem aranyozott. A mikrofonnal egybeépített aprócska távirányító a jobb oldali vezetéken kb. középen kapott helyet. Ez azt eredményezi, hogy ha a fülünkben van az earpods, nagyjából valamivel a szánk alatt helyezkedik el. Ha már a távirányítónál tartunk, akkor nézzük is meg, hogy miként aknázhatjuk ki a benne rejlő képességeket, ezzel értelmet adva céltalan himbálózásának a vezetéken!
A távirányítón 3 gombot találunk: hangerő növelése, lejátszás/megállítás, és hangerő csökkentése. Ezek közül a két szélső, azaz a két hangerőt szabályozó gomb másra nem használható mint amire a megnevezése egyértelműen utal (1 esetben azért lesz kivétel, csak hogy erősítsük az említett „szabályt”). Ezeken egyébként egy +, és egy – jel hivatott jelezni a külső szemlélődő számára, hogy mire is alkalmasak.
A már korábban említett zenével, hívással és 1-2 plusz funkcióval kapcsolatos „utasítások” a következőképpen adhatóak ki a távirányító középső, azaz a lejátszás/megállítás gombjának segítségével:

  • elindíthatjuk illetve megállíthatjuk a zene lejátszását A középső gomb egyszeri megnyomásával
  • előre tekerni az éppen játszott zenében a középső gomb kétszeri lenyomásával tudunk, úgy hogy a másodikat hosszan nyomva tartjuk, így addig tekerhetünk előre, míg el nem engedjük a gombot
  • visszatekerni az előzőhöz hasonló módon tudunk, csak ez esetben háromszor nyomjuk meg a középső gombot, és a harmadik lenyomást tartsuk nyomva amíg tekerni szeretnénk
  • a következő zeneszámra léptetni a középső gomb kétszeri megnyomásával tudunk
  • az előző számra léptetést pedig szintén a középső gomb, de ez esetben háromszori megnyomásával oldhatjuk meg (ha épp egy zene közepén vagyunk, vagy akárhol a zenében – kivéve a legelején – akkor a középső gomb háromszori rövid megnyomása az aktuális zene elejére repít minket!)
  • Egy beérkező hívást a középső gomb egyszeri megnyomásával fogadhatunk (ha épp zenét hallgatunk, a zene megáll, és a csengőhangunk szólal meg a fülesben és a hangszórón is egyaránt), a fogadott hívást pedig szintén a szóban forgó gomb újbóli megnyomásával tehetjük le (ha a hívás előtt éppen zenét hallgattunk, ezután a zene folytatódik, ott ahol tartottunk a hívás előtt)
  • egy bejövő hívást a középső gomb hosszú lenyomásával utasíthatunk el (ezt követően dupla sípolás jelzi, ha a hívó fél esetleg hagyott nekünk hangüzenetet)
  • egy folyamatban lévő hívás esetén egy újabb bejövő hívást a középső gomb egyszeri megnyomásával tudunk fogadni, és szintén a középső gomb 2 másodpercig tartó lenyomásával letenni.
  • fényképet készíteni a megnyitott kamera alkalmazásban a hangerőt növelő gomb egyszeri megnyomásával tudunk
  • Iphone 4S, vagy attól újabb Iphone-ok (5, 5S, 5C) esetén a középső gomb egyszeri hosszú lenyomását követően Siry-t csalogathatjuk elő

A hívást, és a Siry-t érintő funkciókat leszámítva, azaz a zenével kapcsolatos funkciók iPodok, és iPadek esetében is ugyanúgy működnek.
Most, hogy kiveséztük a funkciókat, amitől tulajdonképpen headset egy headset, ezáltal amikben egyfajta pluszt tud nyújtani az earpods a hagyományos fülesekkel szemben, még szót kell ejtenünk a hangzásról.
Ezen képesség feszegetésekor elég ingoványos talajra lépünk, mert ahány ember annyiféle fül, annyiféle igény. Ezért itt az én személyes véleményem áll, ez nyílván nem megdönthetetlen, de mivel ez egy elég szubjektív kérdés, nincs effektíve megcáfolhatatlan válasz rá. Sem “whitefülű”, sem „audiophile” nem vagyok, de azért igénylem a normális minőségi hangzást. A neten olvasható, és széles körben általánossá vált vélemény, hogy az earpods egy megfelelő minőségű, és hangzású gyárilag mellékelt füles (az első ilyen) az Apple részéről. Ezt a megállapítást én is alá tudom támasztani, jó ideje használom, semmi hibája, számomra nagyon kényelmes, és a hangzása szerintem sokkal-sokkal jobb, mint egy pár ezer forintos társáé, ami nyilván elvárható az ismert árcédula fejében. A lényeg a lényeg, hogy szerintem egy átlagos ember számára, zenei stílustól függetlenül tökéletesen megfelel a hangzás a mindennapi használat során. Ami azt illeti, ki merem jelenteni, hogy kimondottan jól szól, pláne ahhoz képest, hogy nem „agyba dugós” kialakításról beszélünk. Véleményem szerint ettől több nem igazán kellhet egy átlag ember számára a mindennapok során. Akinek pedig mégis, az nyílván benne van a témában és nem a 10 ezer forint alatti fülhallgatók környékén keresgél számára minden igényt kielégítő alternatívát.
Végezetül elmondhatjuk tehát, hogy az Apple earpods személyében egy minőségi, kimondottan jó hangzással megáldott, nem „agyba dugós” kialakítású headsetet ismerhettünk meg, aki megfelelő társ lehet a mindennapok során, kiváltképp hasznos plusz funkcióinak köszönhetően, annak aki kicsit kényelmesebbé szeretné tenni zenehallgatását, vagy csak épp egy hasznos és nem horrorisztikus áron beszerezhető kiegészítőre vágyik almás eszközéhez!

A bejegyzés kategóriája: Bemutatók, IOs rovat
Kiemelt szavak: , , .
Közvetlen link.

Apple earpods: Almát a fülbe! bejegyzéshez 8 hozzászólás

  1. Gábor szerint:

    Szia!

    Nagyon jó acikk!Viszont lenne egy kérdésem is rögtön.Skypéhez is ilyen jól használható, kezelni tudja a bejövő hívásait?

  2. adns szerint:

    Nagyon jó lett a cikk! Napokban lett iPod touch 5. genrációs gép a közelemben, ahhoz is egy earpots járt, de távirányító nélkül…

  3. Verica szerint:

    Sziasztok!

    Pár dolgot kérdeznék, de csak az egyik kapcsolódik a témához.

    A legfontosabb: sony erixon xperia pro-t is fel lehet frissíteni 4.0-s android-ra, vagy csak a minipro-t?

    2. Hogy kell a windows számológépében négyzetgyöknél feljebb lévő gyököket vonni?

    És csak egy kíváncsi kérdés: miért nem szeretik a látássérültek az in ear típusú mély hallójárati fülhallgatót, miért jobb az, amit csak simán bele kell rakni a fülbe?

  4. Mate011 szerint:

    Verica, a Xperia Pro is felfrissíthető 4.0-s Androidra abban az esetben, ha független a készülék. A T-mobile függőkre például nem jött ki a 4.0 frissítés, elvileg a Vodafone és a Telenorosokra kijött, de a Telenorba nem vagyok biztos.
    Üdv:
    Máté

  5. Éci szerint:

    Szia!
    Köszönöm a sok új infót az earpods headsettel kapcsolatban!
    Nekem iphone 5s készülékem van, de egyáltalán nem tartom kényelmesnek ezt az earpods kialakítást, ráadásul nem hallom a metrón, amivel naponta összesen egy órát közlekedem, ezalatt szeretnék pl írni wiberen stb, mit javasolsz, kaphatok esetleg az Apple store-ban olyasmit, ami hallójáratos kialakítású és esetleg hangosabb?
    Jól hallok, tehát nincs hallásproblémám, de a voice alapos felhangosítása mellett sem igazán jó nekem ez a gyári iphone 5s készülékhez kapott headset.
    Köszönet, ha valakinek van tapasztalata és tud tippet adni!

  6. Csabeen szerint:

    Köszönöm, és örülök ha tetszik és hasznosnak találjátok a cikket! :)

    Gábor:
    Pc-vel sajnos egyáltalán nem működik a távirányító.

    Verica:
    Tudomásom szerint azért, mert az “agybadugós” füles teljesen kizárja a külvilágot, azaz az onnan érkező hangokat, és mivel egy látássérült ember a hangokra igen nagy mértékben támaszkodik, ez nem feltétlen előnyös számára. (de meg lehet cáfolni, ha nem így van :) )

    Éci:
    Az earpodson kívül gyakorlatilag csak hallójáratos füleseket, azaz “agybadugósokat” kapni. Ez orvosolná a problémád, hisz gyakorlatilag teljesen kizárja a külvilágot. Mint írtam is, ezek nem a legolcsóbbak, az Apple Store-ban pedig nagy a választék, de nem található meg minden darab, az olcsóbb, 10 ezer forint körüliek meg pláne nem – nem tudom miért-. Érdemes különböző ár összehasonlító oldalakon keresgetni “iphone headset”-ek után. Ha konkrét márkát szeretnél, akkor nyilván azt is odaírod. A legtöbb gyártó kínál egyébként, pl. Sony, Sennheiser, AKG, Skullcandy, TDK, Audio-Technika stb, stb. Ez már a pénztárcádtól függ, mert a legtöbbje 15 ezer körül van, vagy határ a csillagos ég. Érdemes még Googlezni is “best iphone headsets” és hasonló összehasonlító tesztek után, ott rengeteg típust mutatnak be, más kérdés hogy köztük sokat nem kapni itthon. Egyébként talán a legolcsóbb darab a Sony dr-ex 12 ip. Ezt 6 ezer körül kapni most, és agybadugós, a hangja is rendben van. Az earpods szintjét tökéletesen hozza, talán még picit jobb is. Csodát nem kell tőle várni, de kb ott mozoghat ahol az earpods – az ára alapján-. Talán ezt tudnám ajánlani ha olcsó agybadugós alternatívát keresel. Egyébként 5-10 ezer körül nem túl nagy a választék, inkább 15 ezer körül, meg onnantól fölfelé. De konkrétumot sajnos nem tudok írni, hisz ez a maximum ártól, esetleg márkától is függ. A hangminőségéről meg aztán abszolút csak a tesztek alapján lehet képet alkotni. Remélem tudtam segíteni! :)

  7. Éci szerint:

    Szia Csabeen!
    Nagyon szépen köszönöm a válaszodat!
    Huu, bár ez a készülék igazán megérdemel drágább headsetet is, én 12000 forintnál többre nem gondoltam, de szétnézek az Apple store-ban, hisz mégis az a legbiztosabb, meg talán a leg kézenfekvőbb is, legalábbis a problémamentes együttműködést figyelembevéve mindenképpen.
    Még egy fontosat felejtettem ki az előzőből, hogy hangzásban valóban nem rossz az earpods, de lehet, hogy az én fülem lapát, ugyanis nekem bizonyos mozdulatokra kiesik a fülemből.
    Lehet, hogy ez cikis, de emiatt is bízom inkább a hallójáratos kialakításban.

    Még egyszer, köszönöm!

  8. Gábor szerint:

    Szia Csabeen!

    A Skypével kapcsolatban félre értjük egymást.De ez az én hibám, nem fogalmaztam pontossan.Az iPhonéra telepíthető Skype hang hívásairól van szo.
    Tudja kezelni a távirányitó?

Véleményed vagy tapasztalatod van a témával kapcsolatban? Itt leírhatod!

Az e-mail címek rejtve maradnak. A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük

*

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>