Harapjunk egy nagyot az almába!

Napjainkban a látássérültek körében egyre népszerűbbek az Apple iOs operációs rendszert futtató eszközei. Ez nem véletlen, hisz érintőképernyős rendszerek közül az Apple megoldása a legakadálymentesebbb. Noha ezen eszközök ára rendkívül magas, az árért cserébe kapunk egy prémium minőségű készüléket, ami beépítve tartalmazza a képernyőolvasót (VoiceOver), nem kell hozzá azt megvásárolni, letölteni.
Cikkünkben a VoiceOver aktiválását, az iOs rendszerű készülékek beállítását ismertetjük, ezen információk különösen hasznosnak bizonyulhatnak, ha esetleg valami ilyet hoz nekünk a Jézuska.

egy kis történelem, alapok

Az iOs rendszert nemmeglepő módon az Apple fejleszti, első verziója 2007 nyarán látott napvilágot. A VoiceOver ernyőolvasó az iOs 3.0 verzió óta a rendszer része, az iOs 4 verziótól pedig már Magyarul is tud. A régebbi iOs rendszerekre nem lehet feltelepíteni a képernyőolvasót. A VoiceOver iPhone 3gs 16 gb, és annál újabb készülékeken használható, tehát a 8 gb-os iPhone 3gs készüléknek még nem része. Az iPhone készülékekkel párhuzamosan megjelent egy új iPod család, az iPod touch. Az iPod touch család tagjai kivétel nélkül érintőképernyővel rendelkeznek, és csak annnyiban térnek el az iPhone tudásától, hogy nem található bennük sim-foglalat, azaz nem lehetséges telefonálni, sms üzeneteket küldeni, mobilinternetet használni, továbbá az iPod touch nem rendelkezik beépített gps vevővel. A két készüléken ettől függetlenül ugyanaz az operációsrendszer fut, így minden alkalmazás elérhető iPod touch-ra is, illetve a VoiceOver kezelése is egyező minden iOs rendszerű kütyün. 2010-ben az Apple előrukkolt az első internettáblájával, ez az iPad nevet kapta. Az iPad kijelzője 9,7 hüvelyk átmérőjű, gyakorlatilag egy megnövelt iPod touch. Természetesen az iPadon is ugyanaz az iOs teljesít szolgálatot, mint a már említet két készüléken, így a VoiceOver használatával nem lesz gond. Az összes iOs készüléken négy fizikai gomb található: főgomb, bekapcsoló gomb, illetve a két hangerő gomb. A főgomb a készülékek kijelzője alatt, középen helyezkedik el, egy nagy kerek gomb, a főképernyőre történő visszajutásra szolgál, ugyanis az iOs rendszert futtató készülékeknek nincs a hagyományos értelemben vett menürendszere, mindent a főképernyőkről érünk el: az alkalmazásokat, illetve a beállításokat. Egy főképernyőn egyébként 16 alkalmazásikon található, minden sorban 4, a főképernyők száma a telepített alkalmazásokkal arányosa nnövekszik, alaphelyzetben két főképernyőnk van. Szoftvereket kizárólag az App store áruházból szerezhetünk be. A bekapcsoló gombot röviden megnyomva lezárhatjuk a kijelzőt, hosszan megnyomva pedig kikapcsolhatjuk a telefont. Az iPhone telefonokon található egy csúszka is, mellyel elnémíthatjuk az eszközt, illetve feloldhatjuk a némítást.

A képernyőolvasó aktiválása, használata

Minden telefon használatbavételekor az első legfontosabb dolog a képernyőolvasó feltelepítése/aktiválása. Esetünkben a képernyőolvasót csak aktiválnunk kell, ezzel is sok időt megspórolunk. iOs 5.0 és a fölötti rendszereken a legegyszerűbb módja a képernyőolvasó bekapcsolásának, ha a főgombot (home gomb) gyorsan háromszor megnyomjuk egymás után. Ha mindent jól csináltunk, akkor a “VoiceOver bekapcsolva” hangzik el, angol nyelv esetén “VoiceOver on”. A VoiceOver teljesen megváltoztatja a készülékek használatát, így bekapcsolása után látó személy nem tudja azt használni, hacsak nem ismeri a speciális ujjmozdulatokat. Álljon itt pár gesztus a készülék használatához a teljesség igénye nélkül:

  • ballra pöccintés: előző elemre lépés a képernyőn

  • jobbra pöccintés: következő elemre lépés a képernyőn

  • pöccintés le: a beállított rotorelem értékei között mozog (a rotorról később lesz szó)

  • pöccintés fel: visszafelé mozgás a rotor értékei között

  • koppintás: egyszer megérintve a képernyőt elhangzik az ujjunk alatt lévő elem, ezzel tehát még semmit nem aktiválunk.

  • dupla koppintás: aktiválja az ujjunk alatt lévő elemet, ha például a feloldóképernyőn a feloldás gombon állunk, kétszer koppintva feloldódik a képernyőzár.

  • három ujjas jobra / ballra pöccintés: lapozás az oldalak között, a főképernyők közötti mozgáshoz is ezt a mozdulatot kell használnunk. Ha az első főképernyőn tartózkodunk, három ujjas ballra legyintéssel átléphetünk a második főképernyőre. A második főképernyőn három ujjal jobbra legyintve ismét az első főképernyőn találjuk magunkat.

  • két ujjas egyszeres koppintás: beszéd szüneteltetése (ctrl billentyűnek felel meg)

  • két ujjas dupla koppintás: funkciója változó, minden alkalmazásban az alapértelmezett műveletet hajtja végre. Bejövő hívásnál ezzel a mozdulattal fogadhatjuk a hívást, a diktafon alkalmazásban ezzel a mozdulattal is elindíthatjuk/megállíthatjuk a felvételt. Bármely más alkalmazásban, illetve a főképernyőn a zenelejátszás indul el az ujjmozdulat használatakor.

  • három ujjas tripla koppintás: be/kikapcsolhatjuk vele a képernyőfüggönyt, így bekapcsolt állapotban nem látszik a kijelző tartalma, sokszor hasznos ezt alkalmazni energiatakarékosság miatt is.

  • három ujjas dupla koppintás: váltogat a beszéd ki/bekapcsolt állapota közt

Ezek a legfontosabb ujjmozdulatok, ha ezeket tudjuk, akkor már tudjuk használni a készülékünket. Ez persze nem megy egyről a kettőre, ezt csak úgy lehet gyakorolni, ha az ember saját kezébe fog egy Apple kütyüt, és használat közben elsajátítja a fentebbi ujjmozdulatokat. Így szimplán leírva bonyolultnak tűnhet a dolog, de nagyon hamar meg lehet szokni.

A rotor használata

A rotor használata érdemel némi kifejtést, mivel kissé összetett a funkcionalitása, érdemes viszont használni, mivel nagyon sok mindenre jó.
a rotor használatával betűztetthetünk le egy szöveget, de webböngészéskor gyorsnavigációhoz is használhatjuk, tudunk csak hivatkozások, vagy csak címsorok között is navigálni, lássuk tehát a használatát.
Képzeljünk el egy tárcsát, amit két ujjunkal tekerhetünk természetesen két irányba, azaz óra járásával megegyező, illetve ellentétes irányba. Ha óra járásával megegyező irányba tekerünk, akkor a következő rotorbeállításra ugrunk. Elhangzik a “szavak, vagy “karakterek” szöveg attól függően, hogy épp melyik rotorelem aktív. Óra járásával ellentétes irányba tekerve visszafele lépkedhetünk a rotorelemek között. Fölfelé, illetve lefelé pöccintve a képernyőn az aktuálisan beállított rotorelem értékei között mozoghatunk. Egy képernyőn található szöveg betűzéséhez tegyük a következőt: keressük meg a betűzni kívánt szöveget, képernyőelemet ezután aktiváljuk a rotoron a karakterek elemet, ujjunk ballra, vagy jobra tekerésével. Miután megtaláltuk, lefelé pöccintgetéssel tudunk a következő karakterre ugrani, fölfelé pöccintve pedig az előző karakterre jutunk. Ugyanígy, ha a safari böngészőben címsoronként szeretnénk navigálni egy oldalon belül, keressük meg a címsorok elemet a rotoron, majd lefelé pöccintéssel léphetünk a következő címsorra. A rotoron lévő elemeket maximálisan testreszabhatjuk a beállítások/általános/hozzáférhetőség/voiceOver beállítási csoportban. Itt van lehetőség továbbá a feljebb leírt ujjmozdulatok gyakorlására is, a voiceOver gyakorlás gombra két ujjal koppintva már pöccintgethetünk, koppintgathatunk a képernyőn anélkül, hogy bármit is elrontanánk, a VoiceOver pedig tályékosztat, hogy az éppen végrehajtott mozdulat mit is csinál. A gyakorló módból kilépni úgy tudunk, hogy megkeressük a kész gombot, ez a képernyő jobb tetején helyezkedik el, az állapotsor alatt.

Az állapotsor elérése

A kijelző felső részén helyezkedik el az állapotsor. Itt kérdezhetjük le az akkumulátor töltötségi szintjét, a wifi jelerősséget, a 3g térerősséget is itt tekinthetjük meg. Az állapotsor eléréséhez egyszerűen érintsük meg a képernyő tetejét, ekkor az egyik állapotsorelem bemondásra kerül. Jobbra, illetve ballra pöccintéssel lépkedhetünk az állapotsoron.

Gépelés

Minden készüléken kulcsfontosságú a gyors, hatékony gépelés, ebben kiváló partnerek az iOs eszközök. Ha aktiválunk egy szerkeztőmezőt duplakoppintással, előbukkan egy virtuális qwertz billentyűzet. A billentyűk 4 sorban helyezkednek el, egy karakter beegépeléséhez egyszerűen keressük meg a karaktert pásztázással, vagy legyintéssel, és koppintsunk rá duplán. A VoiceOver visszajelzést ad a karakter begépeléséről, magasabb hangon elhangzik a begépelt karakter. Jelszavak begépelése esetén a karaktereken történő mozgás során elhangzik az adott karakter, duplakoppintást követően pedig egy kattanó hang adja tuttunkra, hogy a karakter begépelésre került. Rendelkezésünkre áll még1 fajta gépelési mód, ennek neve tízujjas gépelés. Egy szerkeztőmezőben állva a rotoron megtaláljuk a gépelési mód elemet, lefelé pöccintéssel át tudjuk váltani a módot szabványos gépelésről tízujjas gépelésre. Tízujjas gépelés esetén a karakter az ujjunk felengedésekor beírásra kerül, ezzel a megoldással közel olyan gyorsan lehet gépelni, mint billentyűzettel rendelkező készüléken. Sajnos iOs 6 rendszerverzió fölött már nehezebb az ékezetek bevitele tízujjas gépelési mód használata esetén. Ékezeteket a következő képpen gépelhetünk be: koppintsunk duplán a betű ékezet nélküli variánsára, a második koppintás után tartsuk az ujjunkat a kijelzőn, míg egy hármas hangzatot nem hallunk. Ezután húzzuk jobra ujjunkat, ekkor halljuk a rendelkezésre álló karaktereket. A kiszemelt karakter begépeléséhez egyszerűen engedjük fel az ujjunkat.

Az iOs rendszerű készülékek kétség kívül a legakadálymentesebbek az érintőképernyős telefonok közül. Pár dolgot azonban szokni kell: Az iOs egy zárt rendszer, zenéket, és egyéb anyagokat kizárólag az iTunes szoftverrel másolhatunk a számítógépről az iPhone-ra. Az iTunes-t az apple.hu webhelyről lehetne letölteni, ha történetesen működne a letöltés, a cikk írásának pillanatában ez problémákba ütközött. Ha így járnánk, a legkézenfekvőbb megoldás, ha a ninite segítségével töltjük le az iTunes-t, ez a leggyorsabb módja a telepítésnek is.
Akinek tehát van elég suskája, és nem fáj az fm-rádió hiánya, az vegyen nyugodtan iOs rendszerű készüléket, meg lesz vele elégedve. A safari böngésző használatáról, illetve az iTunes funkcióiról, ,működéséről a közeljövőben készítünk egy hanganyagot, ezen funkciókat így lehet a leghatékonyabban prezentálni.

Kategória: Mobil, tablet, Mobilos oprendszerek | A közvetlen link.

Harapjunk egy nagyot az almába! bejegyzéshez 8 hozzászólás

  1. Mónii szerint:

    Nekem — ha elnézeed – egy kérdésem lenne. A Voice Over terén én teljes mértékig tudattlan vagyok, egyébiránt mint nyelvészetben érdekelt, bátorkodom megkérdezni, hogy a fent említtett képernyőolvasó felismeri a görög nyelvet, illetőleg a görög karakterekeet? S ha igen, a Voice Over egyébiránt milyen haszonnal bír a görög nyelvv tanulásában/oktatásában?

  2. Móni szerint:

    Az esetleges betűduplumokért elnézést kérek!

  3. Mate011 szerint:

    A VoiceOver felismeri a Görög karaktereket, ha ilyet észlel, akkor alapesetbe át is vált Görög nyelvre, és a Görög szövegeket Görög nyelven, a Magyar szöveget pedig magyar hangkarakterrel olvassa fel. Ha ez valakinek nem tetszik, van lehetőség az automata nyelvfelismerés kikapcsolására, néha zavaró, amikor egy magyar szöveg angol hangkarakterrel kerül felolvasásra. A Görög nyelvet egyébként hozzáadhatod a nyelvrotorhoz, így bármikor át tudsz váltani Görög nyelvre, a nyelvrotort a beállítások/általános/hozzáférhetőség/voiceover menüpontok alatt találod, itt a VoiceOver összes nyelve megtalálható, a Görög (Ellinika) nyelvre duplán kell koppintani, ezután már bármikor át tudsz rá váltani, a nyelvrotort is ugyanúgy kell kezelni, mint a többi rotorelemet, csavarással megkeressük a nyelv lehetőséget, majd le, illetve felfelé legyintéssel válthatunk a nyelvek között. Alapesetben egy nyelv sincs hozzáadva a rotorhoz. Az biztos, hogy a VoiceOver nagy haszonnal jár a Görög, és az összes többi nyelv tanulásában, nem ismerek más mobil-platformot, amin ennyi angkarakter elérhető ingyen. Bár a Görög beszédszintetizátor kiejtésével nem vagyok tisztába, biztosan nem lehet rossz.

    • Móni szerint:

      Köszönöm a lényegretörő választ, – Tőled mindig lényeges és logikus válaszra számíthat az ember. Nagyon szép, hogy egyre több képernyőolvasó program lelhető fel az egész világon, ámbátor legjobb tudomásom szerint speciális görög nyelvoktató programok nem készültek. Egyetemi tanárnak készülvén hasznosnak tartanám, ha llennének kidolgozva olyan oktatóprogramok – kifejezetten látássérültek számára, – ami például segít a tematika kidolgozásában. Ha valaki – bárki – ezt az álláspontot meg tudja cáfolni, akkor az illető ezt bátorkodjon megtenni, – feltehető, hogy én nem tudok különösebb oktatóprogramok kidolgozásáról.

  4. Móni szerint:

    Tudom, nem a témához vágó kérdés… Létezik olyan oldal, ahonnan vakon is lehet Kazantzakis-műveket beszerezni? MEK-et már végigkutattam, professzoraimat végigkérdeztemm, de sajnos ők sem tudnak ilyesmiről.

  5. Zoli szerint:

    Valóban az iOs és a VoiceOver a legjobb akadálymentes lehetőség látássérülteknek, engem csak egy dolog zavar piszkosul, méghozzá az automatikus kihangosítás. Ha ki lehetne lőni, hogy bekapcsolt VoiceOver mellett az aktív telefonhívásokat egyből kihangosítsa, amint kicsit is elemelem a fülemtől a telefont, tökéletesnek is lehetne nevezni :)

  6. Verica szerint:

    Sziasztok!
    Közeledik a karácsony, és ha minden igaz, telefont váltanék. Majd biztos lesznek kérdéseim, de elöljáróban annyi, hogy a mostani telómból szeretném valahogy kiszedni az sms-eket. Nem lehet valahogy elmenteni a simkártyára, vagy valami?

  7. Blendi szerint:

    Nem tudtam, mi az a VoiceOver, rákattintottam… A problémám az, hogy nem tudok kilépni belőle sehogy. Újraindítottam az iPhone-t, de már vissza se tudok lépni, mert nem fogadja el a korábban beállított jelkódomat sem. A telefonom jelenleg teljesen használhatatlan. Mit tegyek? :-?

Véleményed vagy tapasztalatod van a témával kapcsolatban? Itt leírhatod!

Az e-mail címek rejtve maradnak. A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük

*

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>