Indul a második hajrá!

Az, hogy a 2012-ben útjára indult Freekocka még most is létezik, szinte kizárólag olvasóinknak köszönhető. Az elmúlt jónéhány hónapban az élet más területein jelentkező rengeteg dolog miatt igencsak megtorpantunk, és ezzel arra kárhoztattuk az oldalt, hogy friss tartalom nélkül szomorú csendbe burkolózzon. Viszont még mielőtt mindenki fejvesztve menekülne innen a csöpögős szövegelés miatt, ezt azonnal abba is hagyjuk, és inkább megmutatjuk, milyen újdonságokkal készültünk nektek a Freekocka új, másodiknak is nevezhető startjára.

Szoftverkatalógus mindenkinek

Viszonylag régóta érlelődött már bennünk a gondolat, hogy talán sokak hasznára válna egy nagyon egyszerű, letisztult felület, ahol akadálymentesen használható szoftverek nagy választékából lehetne szemezgetni. Ezen szoftverek egy része mindenki számára közismert, más programok viszont újdonságok vagy épp nehezen szerezhetők be.
Nekiláttunk az alapoktól építkezve összegyűjteni néhány hasznos szoftvert, s persze ez soha sem lehet befejezett folyamat, így a jövőben ezen adatbázist is legalább olyan rendszerességgel tervezzük frissíteni és gyarapítani, mint cikkeinket.

A katalógus kezelőfelületét igyekeztük az egyszerű, de nagyszerű alapelv szerint kialakítani, persze ennek sikerességét kizárólag olvasóink ítélhetik meg.

A főkategória kiválasztása után lehetőség van egyszerű hivatkozások segítségével alkategóriákra szűrni, de címsoronkénti navigációval, azaz H billentyűvel tulajdonképpen az egész katalógus is átnyálazható.

A címsoros navigáció kínálja a leggyorsabb és legkézenfekvőbb módját annak, hogy a keresett szoftvert megtalálja a felhasználó.
Ha például kiválasztottuk a multimédiás programok alkategóriát, H billentyűvel lépkedhetünk az itt található programokon, egy H betű egy programnyit lép előre, egy shift+h pedig vissza. Ha az adott alkategória végére értünk, az új kategória nevét halljuk majd, további H billentyűre pedig az új kategória programjait.

Ha egy alkalmazásnál megállunk, kétféleképp dönthetünk. Lehetőség van némi információt olvasni az adott programról. Ezek általában két-három mondatból álló alapinformációk, leginkább arról, hogy mire jó az adott szoftver, illetve ha speciális módon kell üzembe helyezni, az is elolvasható.

Mindezek alatt általában azon adat is megtalálható, mely képernyőolvasókkal működik a leginkább jól a szoftver, valamint annak kompatibilitása és nyelve is szerepel, majd a letöltési lehetőség.

Az is előfordulhat azonban, hogy valakit egyáltalán nem érdekel a bevezető szöveg, és azzal is pontosan tisztában van, milyen nyelvű a program és min fut jól, számukra természetesen egy nagyon egyszerű lehetőséget kínálunk az érdektelen infók átugrására.
Egyszerűen enterezni lehet az adott program nevére, és a kurzor azonnal a letöltéshez lép. Ha a letöltésre egy hivatkozás szolgál, tulajdonképpen két enter egymás utáni megnyomásával letölthető a program, ezt követően pedig máris lehet tovább böngészni a katalógust.

Ha a letöltésnek vannak bizonyos lépései (például az adott oldalon egy licencszerződést kell elfogadni), a program nevére történő enterezés után a kurzor a letöltés lépései című részhez kerül, és lefelé gombbal rögtön el is olvashatjuk az instrukciókat.

Katalógusunk jelen állása szerint a Windowsos, PC-s részleg van a leginkább kidolgozva, itt az alapvető programoktól kezdve, mint például képernyőolvasók, megtalálhatunk sok hasznos alkalmazást, a multimédiás szoftverektől a közösségin át a játékokig.

A mobilos részlegbe az Androidos szoftverek, valamint az IPhone alkalmazások egy része kerül, előbbiben már megtalálhatóak a legnélkülözhetetlenebb programok, az IPhone rovat a napokban indul el.

Azon szoftverek esetén, amelyekről korábban a Freekockán cikk vagy leírás készült, a szoftverkatalógusban ezekre a cikkekre külön felhívjuk a figyelmet.

Ahol csak lehet, igyekszünk az adott alkalmazás fejlesztőinek weboldalára mutatni letöltéskor, hogy mindig a lehető legfrissebb verziót tölthesse le az érdeklődő. Kivételt képeznek ez alól a már nem elérhető, vagy épp az akadálymentesen már nem kezelhető programok, ezek egy korábbi verzióit közvetlenül a Freekockáról van lehetőség letölteni.

Természetesen semmilyen, legalitásában vitatható tartalom nem kap helyet katalógusunkban, így a kereskedelmi szoftverek esetén csak próbaverziót ajánl fel az oldal.

A katalógus jelen megvalósítása a keresést is nagyon egyszerűvé teszi. Annak ellenére, hogy számos kategória szerint szűrhetünk, a főkategória kiválasztását követően a megjelenő szoftverek mind egy lapon kapnak helyet, így használhatjuk képernyőolvasónk keresőjét is.
Ha például a control+insert+f paranccsal a böngészőn belüli keresés panelt előhívjuk, máris beírhatjuk az általunk keresett szoftver nevét, mindösszesen csak azt kell előzőleg kiválasztanunk, hogy számítógépre, vagy épp mobil eszközre keresnénk-e alkalmazást.

A katalógus az oldal tetején található menüből, de ide kattintva is előhívható.

Újra rendszeresen frissülő tartalom

A Freekocka ébredése azt is jelenti, hogy a korábban megszokott módon jelentkezünk új alkalmazásajánlókkal, játékbemutatókkal, vagy épp elmélkedő, a nagyvilág informatikai aktualitásait elemző írásokkal, amelyek szinte mindig jó alapot tudtak biztosítani egy kellemes beszélgetéshez itt nálunk.
Fő profilunk változatlanul a PC-s szoftverek és játékok, de Androidos alkalmazásokról, valamint adott esetben IPhone-ra elérhető újdonságokról is írunk.

Időről időre pedig olyan cikkeket is leközlünk, amelyek az informatika és telekommunikáció világába most csatlakozókat, azaz az abszolut kezdőket célozzák meg.

Egyéb újítások, köszönet

Az oldal bővülésével párhuzamosan az elkövetkezendő időkben egy nagyon picit kinézetünk is átalakul majd, egyrészt néhány, a közösség és véleménymegosztás jegyében bevezetésre kerülő szolgáltatás miatt, másrészt természetesen a hozzánk érkező visszajelzések alapján.

Ezúton szeretnénk itt is megköszönni a hozzánk érkező érdeklődő és biztató leveleiteket, amelyekkel átsegítettetek minket pár kritikus ponton. Leállásunkat követően magunk is meglepődtünk, amikor jónéhány forrásból hallottunk véleményetekről, illetve arról, hogy az oldal hasznos és van rá igény. Mások ötleteket vagy épp kritikát juttattak el hozzánk, amiket szintén köszönünk.

Az elkövetkezendő időkben magával az oldallal és annak további működtetésével, és érdekes tartalmak leközlésével köszönjük meg nektek, hogy nem hagytátok feledésbe merülni az oldalt.

A Freekocka egész csapata

Kategória: Egyéb | A közvetlen link.

Indul a második hajrá! bejegyzéshez 1 hozzászólás

  1. N. szerint:

    Nagyon örülök, hogy újra írtok. Szuper ötlet volt a szoftverkatalógus, nagyon hasznos. Köszi a munkátokat!

Véleményed vagy tapasztalatod van a témával kapcsolatban? Itt leírhatod!

Az e-mail címek rejtve maradnak. A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük

*

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>