Szoftverajánló: TrueCrypt – El a kezekkel!

Mai szoftverajánlónk nemtől, kortól és számítógépes ismeretektől függetlenül hasznos lehet, gyakorlatilag mindenki számára, hiszen ki ne akart volna már néhány dolgot elrejteni akár tulajdon pendrive-ján, vagy a közös számítógépen a kíváncsi szemek elől?
Egy rendkívül hatékony eszközt mutatunk be, amely segítségével kisajátíthatjuk magunknak személyes anyagainkat, így azok csak általunk lesznek elérhetőek.


A számítógépes adatok méreteiről mára már elképzelésünk sincs. A világhálón, az adathordozókon megannyi dokumentum, film, kép, zene, program és miegymás található meg, összesíteni is lehetetlen. Ezzel párhuzamosan viszont egyre többet hallunk főként internetes adatlopási botrányokról, jelszó és bankkártyaadatok eltulajdonításáról, pórul járt felhasználókról.
A most górcső alá vett program ugyan nem közvetlen az internetes adatainkat védi, így az általunk használt szolgáltatók feltörése ellen nem nyújt kifejezett megoldást, viszont saját számítógépeinken vagy adathordozónkon tárolt adatainkat nagyon hatékonyan elrejthetjük vele a kíváncsi szemek elől.
Lényegében egy jelszóval védett, titkosított fájlról van szó, amely egy külön meghajtóként jelenik meg számítógépünk operációs rendszerében, a meghajtó tartalma pedig csak a jelszó megadása után válik láthatóvá. Fantasztikusan egyszerű, erős jelszó esetén pedig rendkívül erős védelmet nyújt.

Természetesen nem a mi feladatunk megállapítani vagy tanácsolni, milyen adatokat lehet egy ilyen titkosított archívumba belepakolni. Régi naplókat, bank vagy hitelkártya-adatokat, de gyakorlatilag bármi olyat, ami egyszerűen nem tartozik másra – még esetleg a kedvesünkre sem, mert ha kiderül, hogy őrizgetünk valami nemkívánatosat, esetleg balhé lesz.
A program nagyon széleskörű szolgáltatásokat kínál, így komplett partíciók titkosítására is alkalmas, mi most a legegyszerűbben kivitelezhető titkosítást tárgyaljuk, a többit esetleg kommentek formájában, így mindenki cserélhet tapasztalatot.

Letöltés, használat

A programot beszerezhetjük a hivatalos oldaláról, amely a truecrypt.org
címet viseli, de a Ninite is feltelepíti nekünk.
A True Crypt ikonjára kattintva indíthatjuk el az egyébként teljesen ingyenes programot, a főablakban pedig lehetőségünk nyílik már korábban elkészített titkosított fájlokat felcsatolni meghajtóként, és persze újat készíteni, ehhez használjuk a create wolume lehetőséget.
A megjelenő ablakban elsőként azt választhatjuk ki, milyen módon szeretnénk a titkosítást végrehajtani, itt van lehetőségünk akár azt is kiválasztani, hogy a program egész partíciókat titkosítson. Az első, legegyszerűbb lehetőségünk a fájl létrehozása (create an encrypted file), ekkor csak egy virtuális meghajtóként működő fájlt hozunk létre, de a célra ez is tökéletesen alkalmas. Ezt kiválasztván a Next gombbal léphetünk a következő képernyőre.

Itt a titkosított fájl típusát választhatjuk ki, az egyszerűség kedvéért hagyjuk alapbeállításként meg a standard lehetőséget, titkos adataink így is védve lesznek. Nexttel mehetünk is tovább.
A Wolume location nevezetű szerkesztőmezőben megadhatjuk azt a helyet, ahová a program létrehozza nekünk a titkosított adatokat tartalmazó fájlt. Ez a hely fájlnévvel együtt értendő, így ez lehet például c:\proba is, ilyenkor a c: meghajtó gyökérkönyvtárában lesz a proba nevezetű fájl, amit persze oda rakunk a későbbiekben, ahová csak akarjuk.
Next gombbal mehetünk tovább, itt pedig a titkosításra vonatkozó beállításokat adhatjuk meg. Alapvetően AES titkosítást használ a program, de a hozzáértők persze mást is beállíthatnak. Ha viszont viszonylag kevés kurázsit érzünk magunkban ezen beállítások önkényes megváltoztatásához, beletörődvén ebbe, tabozgassunk el egészen a Next gombig, és bízzunk mindent a programra.
Ezután orcánk elé kapjuk a wolume size szerkesztőmezőt, itt egész egyszerűen azt adhatjuk meg, hogy az általunk létrehozott titkos meghajtó mekkora mérettel bírjon. Alapvetően MB-tal mér a program, de ezt lehetőség van át is állítani. Nem dinamikus tehát a rendelkezésünkre álló hely, érdemes tehát megfontolni, mekkorát is szeretnénk. Ha például egy cd-nyi anyagot írnánk ki titkosítva, nagyjából 650 MB-ot írjunk a mezőbe, a dvd-nyit, akkor az egyszerűség kedvéért 4300 MB-ot, de természetesen aki komolyabban utánanéz fájljai pontos méretének és a rendelkezésre álló kapacitásoknak, annak nincs szüksége ezen tanácsokra.
Ha viszont csak pár dokumentumot szeretnénk titkosítani akár egy pendrive-on belül, sokkal kisebb méret is elég lesz.
Next gombot ütvén, a következő ablakban adhatjuk meg jelszavunkat – erről természetesen nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos. Úgynevezett kulcsfájlokat (key files) is használhatunk, ilyenkor ezen fájlok szolgálhatnak a dokumentum megnyitására, ha valakit a titkosítás ezen módozata is érdekel, jelezze alább.
Megadván a jelszavunkat, üssünk next gombot, majd a Format gombbal akár meg is formázhatjuk újdonsült meghajtónkat.
Aki szeretné, beállíthatja tab billentyűt követően a fájlrendszert is, aki viszont ezzel nem foglalkozik, szóközzel a format gombot használván használatkésszé teheti a meghajtót.
A java persze ez után jön: a megformázott és elkészített meghajtót fel kell csatolnunk, hogy a Windows-ban vagy egyéb fájlkezelőben megjelenjen. Ehhez a TrueCrypt főablakában válasszuk a Select file lehetőséget, jelöljük ki az általunk létrehozott fájlt, nyissuk azt meg, majd tabbal keressük meg a Mount gombot, és aktiváljuk azt.
Ezt követően a Sajátgépben vagy Számítógépben meg fogjuk találni új meghajtóként a titkos archívumot, amibe úgy pakolhatunk, mintha csak egy pendrive lenne. Ha végeztünk, a TrueCrypt ablakában a Dismount gombot választva tudjuk leválasztani a fájlt, természetesen az újbóli felcsatoláshoz ismét szükség lesz a jelszóra, amely jelszót a titkos archívum kreálásakor bevetettünk.

A fájlt gyakorlatilag bárhova vihetjük magunkkal. Lemezen, pendrive-on, másik winchesteren, arra van csak szükség, hogy az adott számítógépen rendelkezésre álljon a TrueCrypt alkalmazás, amely megnyitja és a jelszó beírását követően megjeleníti fájlunk tartalmát.
Mindazok számára hasznos lehet, akik vagy többfelhasználós számítógépen osztoznak, vagy pendrive-jukon bizalmas adatokat is tárolnának anélkül, hogy félniük kellene illetéktelen behatolóktól.
Sőt, komplett cd vagy dvd lemezeket is készíthetünk így, hiszen a titkosított fájlt oda is kiírhatjuk.

A TrueCrypt számos lehetősége közül most lényegében csak egyet mutattunk be, hisz egy ilyen méretű cikk nem terjedhet ki mindenre, így viszont garantálható az eligazodás azok számára is, akik még soha nem használtak ilyen programot. Kommentekben várjuk az észrevételeket!

Kategória: Számítógépes programok | A közvetlen link.

Szoftverajánló: TrueCrypt – El a kezekkel! bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Gàbor szerint:

    Helló!
    Ha levàlasztom a fàjlt, konyvtàrat, particiót akkor az virtuàlis meghajtókén lesz làtható? Particiónàlóval vagy lemezkezelőben lehet teljessen làthatattlannà tenni?

Véleményed vagy tapasztalatod van a témával kapcsolatban? Itt leírhatod!

Az e-mail címek rejtve maradnak. A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük

*

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>